Nagrodzona “polecajka” w ramach akcji POCZYTAJ – POLEĆ – Tydzień Bibliotek 2022
Prezentujemy pierwszą nagrodzoną “polecajkę” w ramach akcji POCZYTAJ – POLEĆ, która wystartowała w naszej bibliotece w XIX Ogólnopolskim Tygodniu Bibliotek. Autorką tekstu jest Pani Joanna Brzozowska, która poleca książkę „Krystyna, córka Lavransa” Sigrid Undset. Gratulujemy!
Chcę Państwu polecić książkę nawiązującą do późnośredniowiecznej historii Norwegii. Mimo, że skandynawskich najwięcej znam współczesnych kryminałów, to właśnie „Krystyna, córka Lavransa” Sigrid Undset najbardziej zapadła mi w pamięci.
Jest to powieść historyczno-obyczajowa opisująca 40-letni wachlarz życia norweskiej kobiety żyjącej w XIV wieku. Główną bohaterką jest tytułowa Krystyna – postać, która stara się wybić ze średniowiecznych konwenansów. To odważna postać, która mimo ograniczeń uniemożliwiających osiągnięcie własnego szczęścia, jakie nakładały na kobiety ówczesne czasy, dzielnie stawiała czoła przeciwnościom losu. Walczyła o prawo do miłości, do własnych wyborów, często przypłacając moralnością. Mimo to nie poddawała się i z każdego niepowodzenia wychodziła jako bardziej świadoma i silniejsza kobieta.
Książkę ilustrują bardzo bogate, ale nie nużące opisy średniowiecznych norweskich gospodarstw, życia codziennego ówczesnych ludzi, tradycji, zwyczajów, strojów, podejścia do pracy i do zdrowia. Czytając, można bardzo obrazowo wyobrazić sobie tamtejsze życie również dzięki opisom przyrody i średniowiecznych miast.
„Krystyna, córka Lavransa” wydana w latach 1920-1922 składa się z trzech części: „Wianek”, „Żona” oraz „Krzyż”. Mimo swej objętości, książkę czyta się płynnie i z wielką przyjemnością. Warto wiedzieć, że przetłumaczono ją na język polski nie z oryginału, a z przekładu niemieckiego. Aktualnie nie wznowiono jej wydania, ale można zakupić używane egzemplarze lub skorzystać z dobrodziejstwa bibliotek.
Warto sięgnąć po tę książkę nie tylko dlatego, że autorka, Sigrid Undset, otrzymała w 1928 roku Nagrodę Nobla właśnie w dziedzinie literatury. Myślę, że powinien ją przeczytać każdy miłośnik książek chociażby po to, by dostrzec piękną aluzję do współczesnych czasów i obecnej sytuacji kobiet w naszym kraju.