Ochocki kontra “Faraon” – czyli o przyjaźni Bolesława Prusa i Juliana Ochorowicza – wykład Igora Strojeckiego
Serdecznie zapraszamy na wykład pt.: Ochocki kontra “Faraon” czyli o przyjaźni Bolesława Prusa i Juliana Ochorowicza, który wygłosi Igor Strojecki – pasjonat genealogii, publicysta, varsavianista. Wydarzenie odbędzie się 27.03.2023 r. o godz. 15:00 w siedzibie biblioteki przy ul. Białostockiej 19.
Julian Ochorowicz został upamiętniony przez Bolesława Prusa w powieści „Lalka” pod postacią Juliana Ochockiego, naukowca i wynalazcy. Był człowiekiem wszechstronnie uzdolnionym., który ze swoimi teoriami naukowymi i wynalazkami wybiegał daleko w przyszłość w stosunku do swojej epoki. Naukowiec, wynalazca, literat, jeden z głównych ideologów i propagatorów pozytywizmu, przyjaciel i znajomy najwybitniejszych postaci nauki i sztuki na przełomie XIX i XX wieku.
Igor Strojecki – od 1977 r. zajmuje się historią własnej rodziny, pasjonuje historią Warszawy i związanych z nią rodami. Autor albumu pt. „Leon Barszczewski (1849-1910). Od Samarkandy do Siedlec” [wyd. Muzeum Regionalne, 2010] oraz książki “Utracony świat. Podróże Leona Barszczewskiego po XIX wiecznej Azji Środkowej” [wyd. Bezdroża, 2017]; autor katalogów wystaw, kilkudziesięciu artykułów oraz obszernego hasła o Leonie Barszczewskim w słowniku biograficznym „Etnologowie i ludoznawcy polscy” [t.3, Wrocław-Kraków 2010]. W 2009 r. wydał też książkę „Jadwiga Barszczewska-Michałowska – Bojowniczka o Nową Szkołę Polską”. Igor Strojecki jest także autorem i inicjatorem ok. 200 wystaw poświęconych swoim przodkom m.in. o Leonie Barszczewskim, Elżbiecie Barszczewskiej czy Julianie Ochorowiczu, prezentowanych w muzeach i instytucjach kultury w całej Polsce. Często wygłasza prelekcje i udziela wywiadów na temat dokonań swojej rodziny oraz wartości i potrzeby prowadzenia badań genealogicznych, poznawania historii własnej rodziny. Aktywnie uczestniczy w imprezach kulturalnych, takich jak Noc Muzeów czy Festiwal Nauki.
Za swoją społeczną działalność został uhonorowany m.in.: w roku 2012 nagrodą im. Ludomira Benedyktowicza (Siedlce), w 2014 “Złoty Liść” Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Retro im. M. Fogga czy w 2020 Nagrodą Złotego Jacka (Siedlce) oraz we wrześniu 2021 Medalem “30-lecia Niepodległości Uzbekistanu” przyznanym przez prezydenta Republiki Uzbekistanu.Jest członkiem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich i Siedleckiego Klubu Kolekcjonera.