Wasilkowski Festiwal Książki “Literackie Podróże 2023” i literackie wydarzenia w ramach Dni Wasilkowa
W najnowszym, lipcowym numerze Gazety Wasilkowskiej można przeczytać pełną relację z literackich wydarzeń realizowanych przez naszą bibliotekę w ramach Dni Wasilkowa 2023. Serdecznie zachęcamy do lektury, a dla tych, którym Gazeta Wasilkowska jeszcze nie wpadła w ręce, zamieszczamy pełny opis wydarzeń.
Dni Wasilkowa 2023 na długo pozostaną w pamięci naszych mieszkańców za sprawą niebywale bogatego programu i mnóstwa atrakcji. Pośród licznych wydarzeń nie zabrakło tych akcentujących książkę i czytelnictwo, w których realizację aktywnie włączyła się m. in. nasza Miejska Biblioteka Publiczna im. prof. Haliny Krukowskiej w Wasilkowie.
25 maja gościliśmy postać, której przedstawiać nie trzeba nikomu. Wybitny językoznawca prof. Jerzy Bralczyk zebrał w sali widowiskowej Przedszkola „Słonecznego” bardzo liczną publikę. Spotkanie było przestrzenią do pogłębienia wiedzy z zakresu językoznawstwa z dużą dawką humoru, którą zaserwował uczestnikom spotkania Pan Profesor. Publiczność chętnie zadawała pytania dotyczące języka polskiego, regionalnego nazewnictwa ale także związane z życiem prywatnym prof. Bralczyka. Na koniec spotkania można było zdobyć autograf i zrobić pamiątkowe zdjęcie. Spotkanie poprowadziła Pani Justyna Sawczuk.
29 maja odbyła się promocja książki Antoniego Pełkowskiego „Wasilkowska Golgota Wschodu”. Uczestnicy spotkania mieli okazję pochylić się nad losem wasilkowian – ofiar sowieckich represji. Wysłuchali niezwykle ciekawej dyskusji na temat genezy powstania książki oraz kontekstu historycznego wzbogaconego o wspomnienia Sybiraczki. W rozmowie o książce udział wzięli: autor publikacji- Antoni Pełkowski, kierownik działu naukowego Muzeum Pamięci Sybiru- dr Marcin Zwolski oraz Prezes Związku Sybiraków Oddziału Białostockiego- Pani Jolanta Hryniewicka. Uczestnicy włączyli się w dyskusję i zadawali pytania gościom. Spotkanie poprowadził Dominik Sołowiej.
Książka „Wasilkowska Golgota Wschodu” wydana została przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. prof. Haliny Krukowskiej oraz Fundację Sąsiedzi pod patronatem Muzeum Pamięci Sybiru, Burmistrza Wasilkowa oraz Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Wasilkowskiej.
2 czerwca po raz pierwszy w naszym mieście wystartował Wasilkowski Festiwal Książki „Literackie Podróże 2023”. Dwa festiwalowe dni obfitowały w wiele inspirujących i ciekawych wydarzeń.
Pierwszy festiwalowy dzień przyniósł prawdziwy zachwyt młodym czytelnikom z gminy Wasilków. W Szkole Podstawowej im. Króla Zygmunta Augusta oraz Szkole Podstawowej nr 1 im. ks. Wacława Rabczyńskiego odbyły się spotkania autorskie z Justyną Bednarek i Grzegorzem Kasdepke – jednymi z najbardziej poczytnych autorów w kanonie polskiej literatury dziecięcej. Autorzy naprzemiennie odwiedzili obie wasilkowskie szkoły. W spotkaniach udział wzięli także uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Studziankach oraz Dwujęzycznej Prywatnej Szkoły Podstawowej im. Antoniego Bućko w Wasilkowie. Opowieści autorów o książkach, mnóstwo pytań od czytelników, autografy, pamiątkowe zdjęcia, dużo uśmiechu i dziecięcej radości – wydarzenia spotkały się z bardzo pozytywnym odzewem, co i dla nas było wielką radością. W końcu promowanie czytelnictwa wśród najmłodszych jest szczególnie istotne z punktu widzenia biblioteki.
W nawiązaniu do spotkań autorskich z Justyną Bednarek, miejska biblioteka zorganizowała także międzyszkolny konkurs fotograficzno-literacki „Na tropie skarpetek”, w którym nagrodzeni zostali uczniowie Szkoły Podstawowej im. Króla Zygmunta Augusta w Wasilkowie oraz Publicznej Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Studziankach.
Podczas spotkań w szkołach w siedzibie biblioteki trwały warsztaty literacko-plastyczne „Legenda o Wasilkowie”, które poprowadziła także autorka książek dla dzieci Agnieszka Suchowierską. Uczestnicy spotkania – uczniowie klas V ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. ks. Wacława Rabczyńskiego oraz Publicznej Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Studziankach poznali legendę związaną z powstaniem Wasilkowa i na jej podstawie stworzyli oryginalne kolaże nawiązujące do historii miasta.
Kolejnym punktem programu była gra miejska „Detektyw Pozytywka na tropie zaginionych skarpetek”. Pewnego wietrznego dnia w Wasilkowie wiatr porozrzucał pojedyncze skarpetki po całym mieście. Wezwano na pomoc Detektywa Pozytywkę wraz z Grzegorzem Kasdepke. Najszybciej jak było to możliwe przyjechała również Justyna Bednarek, która jest specjalistką w dziedzinie tekstyliów otulających stopy. Skarpetki pozostawiły po sobie ślady, które należało odnaleźć. Uczestnicy gry z Dwujęzycznej Prywatnej Szkoły Podstawowej im. Antoniego Bućko w Wasilkowie doskonale bawili się rozwiązując zaszyfrowane zagadki. Na koniec spotkali się z panem Grzegorzem, który pogratulował im detektywistycznych zdolności.
Po pełnym wrażeń poranku przyszedł czas na muzyczne wyciszenie. Koncert Kariny Komendery i Macieja Nerkowskiego „Literacko i muzycznie”, który odbył się wieczorem w sali widowiskowej Przedszkola „Słonecznego”, stanowił wspaniałe ukoronowanie pierwszego dnia festiwalu. W programie usłyszeć można było m. in. pieśni Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki i Mieczysława Karłowicza do tekstów polskich poetów – Adama Mickiewicza, Józefa Ignacego Kraszewskiego i Stanisława Jachowicza.
3 czerwca – drugi dzień festiwalu rozpoczęliśmy w bibliotece porannymi warsztatami reportażu „Jak dokumentować historię lokalną?” Spotkanie poprowadził autor książek podróżniczych Piotr Milewski. Nasz gość szczegółowo opowiedział o swoich podróżach i o swoich książkach, zaznaczając najważniejsze elementy pracy reportażysty. Było to bardzo ciekawe spotkanie, a historie opowiadane przez Pana Piotra o podróżach m. in. do Japonii czy na Islandię były niezwykle porywające.
„Czego oczekujemy od książek?” – pytanie, na które nie ma jednoznacznej i prostej odpowiedzi zostało postawione na kolejnym popołudniowym spotkaniu – debacie o bestsellerach, którą poprowadziła znana doskonale słuchaczom Polskiego Radia Białystok dziennikarka Dorota Sokołowska. Podczas debaty rozmawialiśmy o najbardziej poczytnych autorach książek, o polskim rynku wydawniczym, o książkach nieszablonowych, które przyciągają niczym magnes. Na koniec uczestnicy otrzymali od Pani Doroty książkowe upominki, które z całego serca poleciła do przeczytania.
W programie festiwalu nie zabrakło wydarzenia dedykowanego fanom literatury kryminalnej i szpiegowskiej. W siedzibie biblioteki odbyło się spotkanie autorskie z Vincentem V. Severskim – byłym oficerem wywiadu, autorem bestsellerowej tetralogii „Nielegalni”. W polskim wywiadzie przepracował 26 lat, z czego 13 lat spędził za granicą, a jego doświadczenia zawodowe stały się bezcennym źródłem literackiej inspiracji. Publiczność na spotkaniu z przejęciem wysłuchiwała sensacyjnych opowieści autora. Nie mogło zabraknąć autografów i pamiątkowych zdjęć oraz rozmów z fanami.
Po całej gamie literackich doznań przyszedł czas na zakończenie festiwalowych atrakcji. Wydarzeniem wieńczącym „Literackie podróże” był stand-up pt. „Słowotok” w wykonaniu Krzysztofa Szubzdy. Spotkanie ukazało publiczności , że słowa mają wielką moc. Były też zabawy słowem, konkurs z nagrodami i dużo dobrych wibracji. Wszak gdyby nie słowa, nie byłoby zapewne książek, a gdyby nie było książek najpewniej nie byłoby także Wasilkowskiego Festiwalu Książki „Literackie Podróże 2023”, który przeszedł już do wspaniałej historii naszego miasta.
Organizatorami wydarzenia, które sfinansowano ze środków Miasta i Gminy Wasilków byli: Miejska Biblioteka Publiczna im. prof. Haliny Krukowskiej, Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Wasilkowskiej oraz Fundacja Sąsiedzi. Dziękujemy także wszystkim partnerom: przedszkolu „Słonecznemu” oraz szkołom podstawowym z terenu gminy Wasilków.
Fotorelacja z wydarzenia dostępna jest na facebooku: bit.ly/44KKKfn