Niebezpieczne rośliny – „Bioróżnorodność spod płota czyli rozpoznawanie i wykorzystanie pospolitych roślin z lokalnych ekosystemów”
W piątek 20 września w naszej bibliotece odbyło się spotkanie ph. „Niebezpieczne rośliny” w ramach projektu „Bioróżnorodność spod płota czyli rozpoznawanie i wykorzystanie pospolitych roślin z lokalnych ekosystemów” realizowanego przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Wasilkowskiej im. ks. Wacława Rabczyńskiego w partnerstwie z biblioteką.
Prowadząca spotkanie Barbara Borkowska – z wykształcenia biolog, przekazała uczestnikom bardzo cenną dawkę wiedzy na temat roślin, które destabilizują lokalne ekosystemy i zagrażają rodzimej różnorodności biologicznej.
Bioróżnorodność ma kluczowe znaczenie dla przyszłości naszej planety – zaburzenia ekosystemów spowodowane przez IGO czyli inwazyjne gatunki obce mogą mieć znaczący wpływ na produkcję żywności oraz leków, procesy oczyszczania wody i powietrza, regulację klimatu, a nawet katastrofy naturalne. Inwazyjne rośliny, bardzo szybko i bezproblemowo rozprzestrzeniają się nie tylko na terenach zielonych, ale także w przydomowych ogrodach. Bez edukacji w temacie zagrożeń dla bioróżnorodności pozwalamy im zasiewać kolejne tereny, a nawet sami sadzimy i pielęgnujemy je w swoich ogrodach, nie wiedząc, że mogą zaszkodzić innym rodzimym roślinom.
Na spotkaniu mogliśmy zobaczyć przykładowe rośliny inwazyjne, takie jak np.: Robinia akacjowa, Dąb czerwony, Topinambur słonecznik bulwiasty, Nawłoć kanadyjska, Róża pomarszczona i wiele innych, z których większość spotkać możemy na każdym kroku. Każdy z nas jednak może działać i ratować bioróżnorodność lokalnych ekosystemów, dlatego tak ważna jest edukacja i zwiększanie ludzkiej świadomości. Weźmy bioróżnorodność w swoje ręce!
Zadanie dofinansowane ze środków Województwa Podlaskiego w ramach Programu Regrantingowego „Małe granty ekologiczne 2024”.